یک جفت پاندا چینی وارد امریکا می‌ شوند

یک جفت پاندا بعد از 21 سال از چین به امریکا وارد شدند. طبق گزارش رسانه‌های دولتی چین، پانداهای غول پیکر سن دیگو از چین به سمت کالیفرنیا در حرکت هستند. این اولین باری است که پکن در دو دهه اخیر دو پاندا را به عنوان «دیپلماسی پاندا» به ایالات متحده می‌فرستد.

به گزارش شبکه تلویزیونی دولتیCCTV، دو پاندا به نام‌های یون چوان و شین بائو چهارشنبه شب پایگاه بیفنگ شیا در مرکز حفاظت و تحقیقات چین برای پانداهای غول پیکر در استان سیچوان را ترک کردند و با یک پرواز چارتر به خانه جدید خود ارسال می‌شوند.

این ارسال نادر در بهمن ماه نهایی شد. چند ماه پیش رهبر چین، شی جین پینگ، پیشنهاد فرستادن پانداها به باغ وحش سن دیگو را به عنوان نمایندگان دوستی بین مردم چین و آمریکا داد.

شین بائو، ماده‌ای که در تیر ماه ۲۰۲۰ به دنیا آمده است، یک پاندا «مهربان و خوش‌رفتار» است. در حالی که یون چوان، نر متولد تیر ماه۲۰۱۹ ، «باهوش و سرزنده» است.

 

سفر پانداها به امریکا

در پایگاه چینی با حضور مقامات آمریکایی و چینی و تبادل هدایا جشن خداحافظی برگزار شد.

برای اطمینان از سلامت و ایمنی آنها در سفر، تیم آنها وعده‌های غذایی از بامبو تازه، شاخه‌های بامبو، میوه‌ها، سبزیجات و یک نان ذرت مخصوص پخته شده به نام ووتو (wotou) تهیه کرده است.

پنج پرورش دهنده و متخصص دامپزشکی از هر دو کشور نیز در این پرواز حضور دارند. کارشناسان چینی به مدت سه ماه پس از رسیدن این جفت در آنجا می‌مانند. آنها به پانداها کمک می‌کنند که با محیط زندگی جدید سازگار شوند.

پانداها تا چند هفته دیگر و تا زمانی که به محیط عادت نکرده‌اند برای عموم قابل بازدید نخواهند بود. هنگامی که تیم‌های دامپزشکی تأیید کنند که پانداها آماده‌ی دیدار با طرفداران آمریکایی هیجان زده خود هستند، باغ وحش تاریخ اولین حضور آنها را به اعلام خواهد کرد.

 

دیپلماسی پاندا  

چین به بیش از 20 کشور پاندا را در قالب برنامه‌ای که اغلب به آن دیپلماسی پاندا می‌گویند، قرض می‌دهد. فرستادن پانداهای این کشور به واشنگتن به سال 1972 بازمی‌گردد. اگرچه تعداد ارسال این دسته از پانداها در سال‌های اخیر با بدتر شدن روابط ایالات متحده و چین کاهش یافته است.

باغ وحش سن دیگو، یکی از مشهورترین باغ وحش‌های جهان است. این باغ وحش تحقیقات مشترکی را روی پانداهای غول پیکر با چین انجام داد. این باغ وحش از سال 1994، با مرکز حفاظت از سیچوان برای مطالعه رفتار گونه، ژنتیک، اصلاح نژاد مصنوعی، تغذیه و پیشگیری از بیماری‌ها همکاری کرده است.

بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش، این گونه به عنوان آسیب پذیر فهرست شده است. کمتر از 2000 پاندا غول پیکر در حیات وحش باقی مانده‌اند.

اما این باغ وحش در چند سال گذشته هیچ پاندایی نداشته است. این باغ وحش پس از پایان قرارداد دیپلماسی پاندا، دو پاندا آخر خود را در سال 2019 به چین بازگرداند.

 

خانواده پانداهای ارسالی

طبق بیانیه مطبوعاتی که باغ وحش سن دیگو در ماه فروردین منتشر کرد، مادر یون چوان، ژن ژن، در سال 2007 در باغ وحش سن دیگو از پدر و مادر بای یون و گائو گائو به دنیا آمد.

مادربزرگ بای یون در سال 1991 در چین به دنیا آمد. این پاندا در سال 1996 وارد باغ وحش سن دیگو شد. به گفته رسانه‌های دولتی چین، او در سال 2019 در سن 27 سالگی به چین بازگشت.

باغ وحش ملی اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی نیز در نوامبر گذشته سه پاندای خود را به چین بازگرداند که نشان‌دهنده پایان بیش از 50 سال اقامت پانداهای چینی در این باغ وحش است.

رهبر چین در آبان گذشته و پس از گفتگوهای گسترده با رئیس جمهور جو بایدن در حاشیه مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در سانفرانسیسکو به جدیدترین دیپلماسی پاندا اشاره کرد.

وی در آن زمان گفت: «ما آماده ادامه همکاری خود با ایالات متحده در زمینه حفاظت از پاندا هستیم. ما تمام تلاش خود را برای برآورده کردن خواسته‌های کالیفرنیایی‌ها به منظور تعمیق روابط دوستانه بین دو ملت خود انجام می‌دهیم.»

برای مطالعه مقالات دیگر بر روی اتاق خبر کلیک کنید.

به post امتیاز دهید:
لینک کوتاه:
https://choobforoosh.com/?p=56364
به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

خبرنامه

درصورتی که می‌خواهید پست‌های جدید برای شما پیامک یا ایمیل شود، اطلاعات زیر را تکمیل کنید.

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش