لوازم آرایش حاوی مواد شیمیایی

ممنوعیت استفاده از مواد شیمیایی پِر و پلی فلوئوروآلکیل در محصولات آرایشی

نیوزیلند قرار است از سال 2026 استفاده از مواد شیمیایی پِر و پلی فلوئوروآلکیل (PFAS) را برای همیشه در لوازم آرایشی ممنوع کند، این تصمیم اولین ممنوعیت استفاده از این مواد شیمیایی است.

نیوزیلند اولین کشوری خواهد بود که این کار را در میان نگرانی‌های فزاینده در مورد خطرات بهداشتی و زیست محیطی ناشی از مواد شیمیایی پایدار انجام می‌دهد.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده اعلام کرد استفاده از مواد پرفلوئوروآلکیل و پِر و پلی فلوئوروآلکیل را در لوازم آرایشی برای محافظت از مردم و محیط زیست در برابر مواد شیمیایی ممنوع کرده است.

پِر و پلی فلوئوروآلکیل به لوازم آرایشی اضافه می‌شود تا پوست را صاف کند یا محصولات آرایشی را بادوام تر، قابل پخش‌تر شدن و مقاوم در برابر آب کند.

 

برای خواند دیگر مقالات چوب‌فروش بر روی اخبار کلیک کنید.

این مواد شیمیایی جز دسته ای از حدود 14000 مواد شیمیایی است که اغلب برای ساخت محصولات مقاوم در برابر آب، لکه‌ها و گرما استفاده می‌شوند و به آنها «مواد شیمیایی برای همیشه» می‌گویند زیرا عملاً پایدار هستند.

تعداد روبه رشدی از آمارها و شواهد بین المللی، پِر و پلی فلوئوروآلکیل را با سرطان‌ها، نواقص مادرزادی و اثرات منفی بر سیستم ایمنی انسان و حیوانات مرتبط می‌کنند. این مواد شیمیایی در منابع آب آشامیدنی، کف دریا و اسپری، باران و آب‌های زیرزمینی، یخ دریا و خون انسان شناسایی شده‌اند و در لوازم آرایشی مانند کرم موبر و رژلب و همچنین تابه‌های تفلون و جعبه‌های پیتزا یافت می‌شوند.

 

ممنوعیت استفاده از مواد پِر و پلی فلوئوروآلکیل در امریکا

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده گفت که اگرچه این مواد شیمیایی در تعداد کمی از محصولات آرایشی و بهداشتی یافت شده است، اما رویکردی پیشگیرانه در برابر هرگونه خطر احتمالی اتخاذ کرده است. ممنوعیت لوازم آرایشی بخشی از یک واکنش گسترده‌تر برای محافظت در برابر مواد شیمیایی است، این محافظت‌ها شامل آزمایشات خطرات پس زمینه‌ای در محیط زیست تا حذف تدریجی فوم های آتش نشانی می‌باشد.

دکتر شوان پرِسو، مدیر ارزیابی مجدد مواد خطرناک پِر و پلی فلوئوروآلکیل گفت: «ما می‌دانیم که این مواد شیمیایی به راحتی تجزیه نمی‌شوند، می‌توانند در بدن ما جمع شوند و همچنین برخی نیز در سطوح بالا‌تر سمی باشند.»

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در سال 2023 به طور عمومی در مورد تغییرات قوانین در استفاده از این مواد شیمیایی فراخوان داد و از 20 مورد ارسالی، 14 مورد گزارش استفاده از این مواد در صنعت لوازم آرایشی بوده است.

برخی از ایالت‌های امریکا قبلاً قانونی را برای ممنوعیت یا محدود کردن استفاده از پِر و پلی فلوئوروآلکیل پیشنهاد داده‌اند. کالیفرنیا اولین حوزه قضایی بود که استفاده از پِر و پلی فلوئوروآلکیل در لوازم آرایشی را در سپتامبر 2022 با یک دوره انتقالی برای اجرای پس از 1 دی 2025 ممنوع کرد. اتحادیه اروپا در حال کار بر روی ممنوعیت گسترده‌تر مواد شیمیایی است.

متخصصان محیط‌ ‌زیست، بهداشت و علوم این اقدام را تحسین کرده‌اند و گفته‌اند که نیوزیلند را به عنوان یکی از پیشگامان جهانی در رسیدگی به خطرات مرتبط با پِر و پلی فلوئوروآلکیل قرار می‌دهند.

پروفسور آلن بلکمن از دانشکده علوم دانشگاه فناوری اوکلند گفت که تمام تولیدکنندگان لوازم آرایشی نیوزیلندی توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته است و پِر و پلی فلوئوروآلکیل را در محصولات آنها پیدا نکرده است، حدود 90 درصد لوازم آرایشی این کشور وارداتی است.

بلکمن گفت: «این اقدام تاثیر زیادی بر روی واردات محصولات آرایشی حاوی پِر و پلی فلوئوروآلکیل دارد و می‌تواند منجر به اعمال مقرراتی شود که در واردات محصولات آرایشی و بهداشتی نقش دارند و در واقع می‌تواند سبب ناپدید شدن برخی محصولات از قفسه‌ها پس از سال 2026 شود.»

به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش