بیش از نیمی از غذاها حاوی مواد شیمیایی برای همیشه هستند

مواد شیمیایی برای همیشه در غذاها و نوشیدنی‌ها

آزمایشات در بریتانیا نشان می‌دهد که «مواد شیمیایی برای همیشه» در بیش از نیمی از نمونه‌های غذا و نوشیدنی یافت می‌شوند.

فعالان کمپین پَن یوکی می‌گویند: «دولت باید 25 آفت‌کش حاوی به اصطلاح مواد شیمیایی برای همیشه را ممنوع کند.» سموم بالقوه مضر در بیش از نیمی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های آزمایش شده بریتانیایی‌ها یافت شده است.

مواد پلی فلورینه (PFA) و سموم قرن‌ها طول می‌کشند تا در محیط تجزیه شوند. آنها در بیش از 3300 نمونه که توسط دولت در سال  2022 آزمایش کرد، یافت شده‌اند.

از آنجایی که مواد پلی فلورینه‌ می‌توانند در موجودات زنده انباشته شوند و با بیماری‌های جدی مرتبط هستند، کمپین پَن یوکی خواستار ممنوعیت  استفاده 25 آفت کشی که در آنها مواد پلی فلورینه وجود دارد، شد. شش مورد طبقه بندی شده از این آفت‌کش‌ها به عنوان “بسیار خطرناک” است‌.

از بین تمام موارد آزمایش شده، مواد شیمیایی بدترین تأثیر را بر توت‌فرنگی داشتند زیرا 95٪ از 120 نمونه آزمایش شده از این خوردنی حاوی پی اف ای بودند.

طبق گزارش کمیته مشاوره وزارت محیط زیست غذاها و نوشیدنی‌ها برای ارزیابی مقدار باقیمانده حدود 401 آفت کش مورد آزمایش قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در 1.8 درصد از نمونه‌ها باقیمانده آفت کش در آنها بالاتر از حد مجاز بودند.

اداره ایمنی و سلامت بریتانیا گفت که ارزیابی لازم برای وجود باقیمانده‌های آفت‌کش‌ها در موادغذایی صورت می‌گیرد و در صورت شناسایی خطر آنها برای سلامتی، اقدامات بیشتری انجام می‌گیرد.

توت فرنگی حاوی مواد شیمیایی

 

مواد شیمیایی باقی مانده در غذاها

گزارش‌ها حاکی از آن است که حتی اگر غذایی حاوی باقیمانده مواد شیمیایی بالاتر از سطح مجاز باشد، وزارت بهداشت، ایمنی و محیط زیست به ندرت خطرات احتمالی آن را برای سلامت افرادی که آن غذا را مصرف کرده‌اند، بیان می‌کند.

با این حال، کمپین پن یوکی (یا شبکه اقدام علیه آفت‌کش‌ها در بریتانیا) بیان کرد که حتی آزمایشات مربوط به تعیین مقدار باقی مانده سموم تضمین نمی‌کنند که آیا مقدار آفت کش موجود در غذا سطح مجازی دارد یا خیر.

این سازمان همچنین ادعا کرد که برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی مواد غذایی، آب آشامیدنی و طیف گسترده‌ای از محصولات خانگی، اقدامی صورت نگرفته است.

کمپین پن یوکی با تجزیه و تحلیل نتایج آزمایشات دریافت که 61 درصد از 109 نمونه انگور ، 56 درصد از 121 نمونه گیلاس، 42 درصد از 96 نمونه اسفناج و 38 درصد از 96 نمونه گوجه فرنگی حاوی پی اف ای است.

آفت‌کش‌های حاوی مواد پلی فلورینه (PFA) کاملاً برای رشد غذا غیرضروری هستند. این شبکه از دولت خواست 25 مورد استفاده کنونی را ممنوع کند.

با توجه به تعداد فزاینده شواهدی که مواد پلی فلورینه را با بیماری‌های جدی مانند سرطان مرتبط می‌کند، این مهم برای دولت‌ها باید بسیار نگران‌کننده باشد که مصرف‌کنندگان چاره‌ای جز مصرف مواد غذایی حاوی این مواد شیمیایی ندارند. برخی از این مواد تا مدت‌ها در بدن باقی می‌مانند.

موادغذای حاوی مواد شیمیایی

 

اقدامات دولت‌ها برای کنترل مواد شیمیایی 

در این باره باید خطرات مرتبط با مواد شیمیایی برای همیشه اطلاع رسانی شود و برای حذف آنها از زنجیره غذایی اقدامات اساسی انجام شود.

دراین باره دولت‌ها باید حمایت از کشاورزان را افزایش دهند. به آنها کمک کنند تا به استفاده از مواد شیمیایی پایان دهند و مواد ایمن‌تر و پایدارتری را جایگزین کنند.

کمپین‌های زیست محیطی گوناگونی برای محافظت از انسان و حیوانات در برابر مواد شیمیایی مضر به راه افتاده است. آنها خواستار ممنوعیت کامل استفاده از مواد پلی فلورینه شدند. کارشناسان می‌گویند اکنون مواد شیمیایی هر گوشه از سیاره را آلوده می‌کنند.

البته بخش محیط زیست بریتانیا بارها اعلام کرد که این بخش، محدودیت‌های سختی را برای تعیین سطح باقیمانده آفت‌کش‌ها در غذاها تعیین کرده است. اعمال محدودیت‌ها  برای مصرف‌کنندگان و خوراک حیوانات است. این محدودیت‌ها برای محافظت از سلامت عمومی تنظیم شده‌اند. اعمال این قوانین هم برای مواد غذایی تولید شده در بریتانیا و هم برای غذاهای وارداتی از کشورهای دیگر نیز اعمال می‌شود.

 

برای خواندن مقالات دیگر بر روی اتاق خبر کلیک کنید

به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش