سقوط موشک چینی هنگام آزمایش

موشک فضایی چین پس از پرتاب تصادفی در میان شعله‌های آتش سقوط کرد.

موشک فضایی یک شرکت خصوصی چینی روز یکشنبه پس از پرتاب تصادفی در حین آزمایش در نزدیکی شهری سقوط کرد و در آتش سوخت.

اسپیس پایونیر (Space Pioneer)، در بیانیه‌ای در صفحه رسمی وی چت خود گفت که مرحله اول موشک تیان لانگ-3 به دلیل نقص ساختاری در اتصال بین موشک و سکوی پرتاب، از جایگاه خود خارج شد. این موشک در منطقه تپه ماهور شهر گونگ در مرکز چین فرود آمد.

فیلم‌های ویدئویی این حادثه که توسط رسانه دیجیتال چینی پیپر (The Paper) منتشر شده نشان می‌دهد که موشک مستقیماً در هوا اوج می‌گیرد. سپس قدرت خود را از دست می‌دهد. به صورت افقی می‌چرخد. دوباره به زمین می‌افتد و در تپه‌های اطراف منفجر می‌شود.

بررسی‌ها و گزارش‌های اولیه در مورد این پرتاب برنامه‌ریزی نشده حاکی از آن است که این حادثه تلفات و خساراتی نداشته است.

بر اساس بیانیه جداگانه‌ای از اداره مدیریت اضطراری گونگی، بخش‌هایی از قطعات موشک در یک منطقه امن پراکنده و باعث آتش سوزی درمحل شدند.

به گفته این اداره، آتش خاموش شده و به کسی آسیب نرسیده است.

 

شرکت اسپیس پایونیر

تیان لانگ-3 توسط اسپیس پایونیر در دست توسعه است. اسپیس پایونیر یکی از سازندگان موشک بخش خصوصی است که در پنج سال گذشته به سرعت رشد کرده ‌است.

در چین افتادن و سقوط بقایای موشک پس از پرتاب امر بی سابقه‌ای نیست. اما اینکه یک موشک در مرحله ی آزمایش و خارج از برنامه از محل خود جدا شود و  سقوط کند بسیار نادر است.

به گفته  این شرکت، در مرحله اول تیان لانگ3 به طور معمول در طول یک آزمایش مشتعل شد. اما بعداً به دلیل شکست ساختاری از روی میز و سکوی آزمایش جدا شد.

پرتاب یک موشک می‌تواند از چند مرحله تشکیل شود در اولین یا پایین‌ترین مرحله، مشتعل می‌شود و پس از پرتاب موشک را به سمت بالا می‌برد. هنگامی که سوخت تمام می‌شود، قطعات مرحله اول سقوط می‌کنند. سپس مرحله دوم مشتعل می‌شود و موشک را در حالت رانش نگه می‌دارد.

اسپیس پایونیر می‌گوید عملکرد تیان لانگ 3 با فالکون 9، اسپیس ایکس که یک موشک دو مرحله ای نیز هست قابل مقایسه می‌باشد.

در فروردین 2023، این شرکت یک موشک نفت سفید-اکسیژن به نام تیان لانگ2 را پرتاب کرد. همچنین اولین شرکت خصوصی چینی شد که یک موشک سوخت مایع به فضا فرستاده است.

 

شرکت‌های خصوصی در چین

از سال 2014 که سرمایه گذاری خصوصی در این صنعت توسط دولت اجازه داده شد. درنتیجه شرکت‌های فضایی تجاری چین به این بخش هجوم آوردند.

بسیاری از آنها شروع به ساخت ماهواره کردند در حالی که برخی دیگر از جمله اسپیس پایونیر بر توسعه موشک‌های قابل استفاده مجدد متمرکز شدند که می‌توانند هزینه های ماموریت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

سایت‌های آزمایش چنین شرکت‌هایی را می‌توان در امتداد مناطق ساحلی چین که به دلایل ایمنی در کنار دریا واقع شده‌اند، پیدا کرد. اما برخی نیز در اعماق کشور مانند مرکز آزمایش اسپیس پایونیر در گونگی، شهری با 800000 نفر جمعیت در استان مرکزی هنان قرار دارند.

برای مطالعه مقالات دیگر بر روی اتاق خبر کلیک کنید.

به post امتیاز دهید:
لینک کوتاه:
https://choobforoosh.com/?p=56418
به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

خبرنامه

درصورتی که می‌خواهید پست‌های جدید برای شما پیامک یا ایمیل شود، اطلاعات زیر را تکمیل کنید.

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش