چپ دستی و ژنتیک: بینش علمی جدید

یک مطالعه جدید نقش واریانت‌های ژنتیکی نادر بر چپ دستی را روشن کرد. در سراسر جهان، بیشتر مردم راست دست هستند. به طور متوسط، تنها حدود 10 درصد از مردم چپ دست هستند. با وجود بیش از 100 سال تحقیق در مورد ریشه‌های آن، هنوز به خوبی درک نشده است که چرا برخی چپ دست به دنیا می‌آیند در حالی که اکثریت قریب به اتفاق اینگونه نیستند.

جالب اینجاست که چپ دستی در خانواده‌های چپ دست دیده می‌شود. دو والد چپ دست نسبت به دو والد راست دست شانس بیشتری برای داشتن فرزند چپ دست دارند. این یافته دانشمندان را به این تصور واداشت که یک جزء ژنتیکی در چپ دست بودن وجود دارد. در واقع، مطالعه در مقیاس بزرگ بر روی واریانت‌های ژنتیکی رایج انجام شد. این مطالعه نشان داد که 41 مکان در ژنوم، مرتبط با چپ دستی و هفت مکان، مرتبط با دوسو توانی ( استفاده از هر دو دست) وجود دارد.

در حالی که یافته‌های این پژهش جالب هستند اما یک سؤال را بدون جواب می‌گذارند. در مجموع، واریانت‌های ژنتیکی رایج شناسایی شده تنها مقدار کمی از عوامل را در استفاده از دست برتر توضیح می‌دهند. این مطلب نشان می‌دهد که این مطالعه تصویر کاملی از عوامل را ارائه نمی‌دهد و عوامل ژنتیکی بیشتری بر چپ دستی تأثیر می‌گذارند.

 

مطالعه جدیدی در مورد نقش عوامل نادر برای چپ دستی

یک مطالعه کاملاً جدید، اکنون در مجله علمی معتبر نیچر کامیونیکیشن منتشر شد. این مطالعه بر نقش شکل دیگری از گونه‌های ژنتیکی در چپ دستی، که به واریانت‌های نادر مشهورند متمرکز است. برخلاف واریانت‌های ژنتیکی رایج که در مطالعات قبلی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، این گونه‌های نادر در کمتر از 1 درصد افراد رخ می‌دهند. از این رو به آن «نادر» می‌گویند. این امر بررسی آنها را دشوار می‌کند، زیرا برای این مطالعه به تعداد زیادی داوطلب برای انجام مطالعات متمرکز بر واریانت‌های نادر مورد نیاز است.

خوشبختانه، دانشمندان به  38043 فرد چپ دست و 313271 فرد راست دست از بیوبانک بریتانیا دسترسی داشتند. این تعداد، مجموعه بزرگی از داده‌ها است که برای تحقیقات نوروژنتیک استفاده می‌شود. آنها از تکنیکی به نام توالی یابی اگزوم استفاده کردند آزمایش اگزوم و یا هول اگزوم به معنای توالی‌یابی کل ژن‌های کد کننده پروتئین در ژنوم می‌باشد. این ژن‌ها ممکن است به چپ دستی مرتبط باشند، زیرا این پروتئین‌ها برای تشکیل مغز و بدن مهم هستند.

 

بنابراین، دانشمندان چه چیزی را دریافتند

برای اولین بار، آنها توانستند نشان دهند که واریانت‌های ژنتیکی کد کننده پروتئین نادر در چپ دستی نقش دارند. مهمتر از همه، اثرات قابل توجهی برای واریانت‌های نادر در ژنی به نام TUBB4B یافت شد. این ژن برای ساختن میکروتوبول‌ها که در پایداری سلول‌ها نقش دارند، مهم است. جالب اینجاست که میکروتوبول‌ها همچنین در فرآیندهای رشد اولیه که در مورد چپ و راست بدن تصمیم می‌گیرند، نقش دارند. بنابراین، این یافته‌های تحقیقاتی ارتباط بین چپ‌دستی و تمایز چپ به راست بدن را نشان می‌دهد (به عنوان مثال، قلب در سمت چپ و کبد در سمت راست) – قطعاً یک یافته جالب است.

 

برای مطالعه مقالات علمی دیگر بر روی اتاق خبرکلیک کنید.

به post امتیاز دهید:
لینک کوتاه:
https://choobforoosh.com/?p=54524
به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

خبرنامه

درصورتی که می‌خواهید پست‌های جدید برای شما پیامک یا ایمیل شود، اطلاعات زیر را تکمیل کنید.

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش