قفسه کتابخانه

چوب فروش
3 مهر, 1400
2 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
قفسه-کتاب

راهنمای انتخاب کتابخانه

قفسه کتابخانه یکی از المان هایی است که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد. در گذشته و به طور معمول کاربرد قفسه کتابخانه همانطور که از نامش پیداست تنها برای نگهداری کتاب ها بوده اما امروزه از انواع قسه ها، کتابخانه ها و شلف ها به عنوان وسلیه برای نمایش انواع دکوری و تزئینی استفاده می شود.

در این مطلب از چوب فروش قصد داریم با اشاره به موارد مهم در انتخاب قفسه کتاب به شما کمک کنیم تا دقیقا آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید.

چطور قفسه کتابخانه می تواند ما را کتابخوان کند؟

همانطور که در عنوان این مقاله اشاره کردیم داشتن یک کتابخانه و قفسه کتاب خوب می تواند ما را به بیشتر کتاب خواندن ترغیب کند. همانطور که هنگام یادگیری زبان های خارجی، قرارگیری در محیطی که بتوان از آموزش ها و آموخته ها استفاده کرد، بیشترین تاثیر را در پیشرفت و یادگیری دارد، مشابه همین روند نیز تاثیر بسیاری بر کتابخوان شدن دارد.

یعنی با قرارگیری در محیطی که اطراف ما مملو از کتاب است یا افرادی که در حال کتاب خواندن هستند،ما به طور نا خودآگاه ترغیب می شویم که به سمت کتاب خواندن برویم.

ایده-دکوراسیون-کتابخانه

اولین محیط با این ویژگی ها، قطع به یقین کتابخانه می باشد. اما در دو سال اخیر با شیوع بیماری کرونا شاهد تعطیلی کتابخانه ها بوده ایم. حتی در صورت عدم تعطیلی کتابخانه شاید به دلایل مختلفی مانند مسیر، کمبود وقت و … نتوانیم برای خواند کتاب به کتابخانه مراجع کنیم. به همین خاطر یکی از بهترین راه ها داشتن یک کتابخانه شخصی است.

لازم نیست که حتما خانه شما داری چندین قفسه کتابخانه باشد. با یک قفسه کتاب کوچک هم می شود تبدیل به یک کتابخوان حرفه ای شد. اما برای گرفتن نتیجه دلخواه باید یک قفسه کتاب مناسب انتخاب کنیم.

اندازه قفسه کتاب چقدر باشد؟

قفسه کتاب یکی از لوازم جانبی یا همان اکسسوری مبلمان مسکونی یا اداری محسوب می شود. و با اینکه نقش مهمی در دکوراسیون دارد اما نقش اصلی نیست. به همین خاطر نیازی نیست از بزرگترین و قابل توجه ترین کتابخانه ها و قفسه کتاب ها استفاده کنید.

در واقع اندازه کتابخانه بستگی به تعداد کتاب ها و اشیائی دارد که قرار است در آن قرار بگیرند. بنابراین هنگام خرید قفسه کتاب به حجم کتاب ها توجه کنید. خرید کتابخانه  بزرگی که فقط بخش کوچکی از آن به کتاب ها اختصاص دارند نه تنها زیبایی ندارد و شما را به برداشتن کتاب براب خواندن ترغیب نمی کند بلکه فضای اضافی را را نیز اشغال می کند. برای قرار دادن گلدان یا اکسسوری ها در قفسه های کتاب یک سوم از فضای قفسه کافی است.

 

ایده-دیزاین-کتابخانه

ایده-کتابخانه-کوچک

دکوراسیون-کتابخانه

 

از چه نوع قفسه کتاب استفاده کنیم؟

ابعاد و نوع قفسه بندی یا کتابخانه ای که انتخاب می کنید به دو مورد مهم بستگی دارد.

  1. فضای اصلی برای قرارگیری کتابخانه
  2. نوع و سبک دکوراسیون محیط

امروزه کتابخانه ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. شما هنگام انتخاب نوع قفسه کتابخانه بعد از اطمینان از کیفیت محصول باید دو مورد کلی را در نظر بگیرید. اول اینکه چه مقدار فضایی را برای کتابخانه در نظر گرفته اید. آیا قصد ساخت یک کنج دنج برای کتابخوانی را دارید؟ یا نه فضای محدودی دارید و فقط می خواهید به کتاب هاینان سر و سامان دهید؟

 

پیشنهاد چوب فروش: اگر تا به اینجای این مطلب با ما همراه بوده اید و قصد دارید که یک کتابخوان حرفه ای بشوید، پیشنهاد ما به شما طراحی بخشی از فضای خانه یا حتی محیط اداری به یک گوشه دنج برای کتاب خواندن است.

 

ایده های زیر می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

دکوراسیون-قفسه-کتابخانه

دکوراسیون-کتابخانه

دیزاین-کتابخانه

قفسه-کتاب-چوبی

کتابخانه

کتابخانه-دنج

کتابخانه-کوچک-ارزان

کتابخانه-نیمکتی

 

قدم دوم و مهم سبک کتابخانه است. همانطور که گفتیم کتابخانه ها یکی از المان ها و اکسسوری های مهم در دکوراسیون هستند که همورا توجه ویژه ای به حضور آن ها در چیدمان می شود. بنابراین باید کاملا همهاهنگ و سازگاز با سبک اصلی انتخاب شوند. تفاوتی هم نمی کند که قصد خرید کتابخانه اداری دارید یا مسکونی و دکوری.

کتابخانه ها در انواع سبک های مدرن، کلاسیک، روستیک، بوهمین، صنعتی و … طراحی و تولید می شوند.

 

اگر قصد خرید قفسه کتاب با طراحی مینیمال، مدرن، صنعتی و … دارید، فقط با چند کلیک کتابخانه دلخواه خود را از چوب فروش سفارش دهید.

مشاهده تنوع کتابخانه ها

 

کتابخانه بسته یا باز؟

به طور معمول کتابخانه ها به عنوان وسلیه ای برای نمایش کتاب ها دارای قفسه بندی های باز هستند. اما همیشه استفاده از کتابخانه به منظور نشان دادن همه کتاب ها نیست. ممکن است بخواهید برخی از کتاب های با ارزش و خاص خود را خارج از دید نگهداری کنید. اما استفاده از کتابخانه ای کاملا بسته باشد دیگر شباهتی به کتابخانه ندارد و به نوعی کمد محسوب می شود.در اینجا نیاز به قفسه کتابخانه ای دارید که دارای فضایی با ویژگی زیر باشد.

به نمونه کتابخانه زیر توجه کنید:

قفسه-کتابخانه-درب-دار

کتابخانه-همراه-با-کمد-L830

 

 

قفسه کتابخانه های بسته بیشتر در محیط های اداری استفاده می شوند. نمونه های ویترینی مانند دو مدل زیر بیشتر در خانه هایی با دکوراسیون کلاسیک استفاده میشوند.

کتابخانه-اداری

 

در خانه های مدرن اغلب استفاده از انواع شلف و طبقه های دیواری و کتابخانه های پایه فلزی یا قفسه کتاب هایی با طراحی های ظاهری خاص باب تر است.

 

کتابخانه-کوچک

کتابخانه-مدرن

 

 

کتابخانه دیواری یا زمینی؟

هر کدام از این دو مدل قفسه کتابخانه ویژگی های خاص خود را دارند. نمونه های دیواری مانند انواع شلف، باکس و طبقه بیشتر برای فضاهای کوچک طراحی می شوند و  می تواند صرفه جویی باور نکردنی در اسفاده از فضا داشته باشند. یکی از معایب این مدل محدودیت وزنی است. اغلب این مدل ها بیشتر از وزن مشخصی را نمی توانند تحمل کنند. و ممکن است بعد از نصب بر روی دیوار افراد با قدهای کوتاه تر با محدویت دسترسی نیز رو به رو شوند.

نمونه هایی زمینی مانند انواع کمد کتابخانه و استند تحمل وزن بالاتری دارند و محدودیتی در قرار دادن تعداد کتاب یا اشیاء ندارید.تنها نقطه ضعف آن ها این است که فضای بیشتری را اشغال می کنند. اما نگران نباشید می توانید از نمونه های جمع و جور تر استفاده کنید.

قفسه کتابخانه از چه نوع متریالی باشد؟

خوشبختانه در طراحی و تولید انواع قفسه و  کتابخانه با محدودیت متریالی مواجه نیستیم. و قفسه کتابخانه می تواند با توجه به سبک دکوراسیون شما از هر نوع متریالی مانند چوب طبیعی، ام دی اف، شیشه، فلزی و … باشد.

قفسه کتاب های سننتی اغلب از چوب های طبیعی هستند. و ظاهری مجلل دارند. کتابخانه ها با این نوع متریال مخصوصا اگر از نوع زمینی و کمدی باشند بیشتر برای موارد زیر مناسب هستند:

  • دکوراسیون سبک وینتج
  • سبک کلاسیک و سنتی
  • اتاق مدیریت با سیک دکوراسیون کلاسیک و مجلل
  • محیط هایی با فضای تقریبا بزرگ

کمد-کتابخانه-چوبی-کلاسیک

 

 

کتابخانه-کلاسیک

 

از قسه کتاب های فلزی ، شیشه و ام دی اف بیشتر در دکوراسیون های مدرن تر با فضاهای کوچکتر استفاده می شود.

طرح های مبتنی بر فلز مانند انواع استند های فلزی یا فلز با ترکیب چوب بیشتر در دکوراسیون های سبک صنعتی استفاده می شود.

از انواع ام دی اف مخصوصا با رنگ های سفید، مشکی یا رنگ های خاص تر در دکوراسیون های مدرن، و نوع شیشه ای که به دلیل حساسیت ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد در دکوراسیون های بسیار مدرن، لوکس و مینیمال استفاده می شود.

 

 

انواع سبک های دکوراسیون داخلی را بهتر بشناسید

 

 

استند-فلزی-کتاب-کم-جا

ایده-کتابخانه-چوبی-مدرن

قفسه-کتابخانه-ویترینی-درب-دار

قفسه-کتاب-شیشه-ای-مدرن

 

نکات بسیار مهم در انتخاب قفسه کتاب

در پایان موارد بسیار مهم هنگام انتخاب یا خرید انواع قفسه کتابخانه به صورت چند نکته بیان می کنیم:

برای محیط های اداری ترجیحا از کتابخانه های کمدی ام دی اف با رنگ های سنگین مانند گردویی، ماهگونی و … استفاده کنید.

برای محیط منزل می توانید از نمونه ای محبوب مینیمال با ظاهر باز استفاده کنید.

هنگام انتخاب رنگ و یا مدل برای کتابخانه به نوع محیط توجه کنید. برای اتاق نوجوان یا کودک از رنگ های روشن و ترغیب کننده و مدل های فانتزی استفاده کنید. حتما بخشی از اتاق کودک یا نوجوان را به عنوان کتابخانه، حتی کوچک برای آن ها در نظر بگیرید.

قفسه-کتاب-اتاق-نوجوان

کتابخانه-اتاق-کودک

کتابخانه-با-طراحی-خاص

 

ترجیحا از اجرای کتابخانه در اطراف فضای تلویزیون خودداری کنید و حتما فضای مخصوص و به دور از تلویزیون را برای کتابخانه در نظر بگیرید.

داخل قفسه کتابخانه را بیش از حد با اکسسوری ها و وسایل دکوری شلوغ نکنید تا توجهتان از اصل مطلب (کتاب ها) به موارد فرعی جلب نشود.

چه در صورت خرید نمونه های آماده و چه در خرید های سفارشی حتما از کیفیت متریال و تولید آن مطمئن شوید. کالایی با ضمانت و گارانتی تهیه کنید.

تمامی محصولات چوب فروش از جمله کتابخانه ها ، میزها و … با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می شوند.

 

مشاهده میزهای پایه فلزی پر طرفدار چوب فروش

 

 

به post امتیاز دهید:

2 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.