کشته شدن مبلغان مذهبی در هائیتی

یک باند شورشی در هائیتی یک زوج مبلغ مذهبی را کشت. این زوج، دختر و داماد یک سیاستمدار جمهوری‌خواه ایالات متحده هستند. این حادثه نشان داد که استقرار و انتظار برای یک نیروهای امنیتی چند ملیتی از ماه‌ها قبل به تعویق افتاده است. این نیروها وظیفه‌ی جلوگیری از خونریزی و نجات این کشور واقع در منطقه کارائیب را دارند.

بن بیکر، نماینده جمهوریخواه ایالت میسوری، اواخر روز پنجشنبه خبر قتل این زوج را در فیس بوک اعلام کرد. او نوشت: «قلب من هزار تکه شد. من هرگز این چنین دردی را احساس نکرده بودم.»

بیکر گفت که دخترش ناتالی لوید و همسرش دیوی، هر دو مبلغ مسیحی در هائیتی، «مورد حمله باندی قرار گرفتند. آنها کشته شدند. با هم به بهشت ​​رفتند.»

گروه آنها، گروه ماموریت در هائیتی‌، گفت که این زوج و یکی دیگر از اعضای گروه که جود نام دارد در حین خروج از کلیسا در کمین یک باند، 3 کامیون پر از مردان مسلح، قرار گرفتند. این سه تن حدود ساعت 9 شب روز پنجشنبه با شلیک گلوله کشته شدند. این گروه در فیسبوک نوشت: «همه ما بسیار ناراحت هستیم.»

 

اظهارات بایدن در مورد هائیتی

سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا اعلام کرد دولت بایدن از گزارش‌های مربوط به کشته شدن شهروندان آمریکایی آگاه است. او گفت: قلب ما با خانواده‌های کشته‌شدگان است که غم و اندوه غیرقابل تصوری را تجربه می‌کنند.

این قتل‌ها تنها چند ساعت پس از ابراز خوش‌بینی جو بایدن مبنی بر اینکه بحران امنیتی هائیتی به زودی با ورود یک نیروی پلیس چند ملیتی به رهبری کنیا حل می‌شود، صورت گرفت.

بایدن در مورد باندهای هائیتی که کشور را به آشوب کشانده‌اند به طوری که آریل هنری، نخست وزیر قبلی کشور را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کرد، صحبت نمود. او گفت: «ما در مورد ارتش هزار نفری از افراد آموزش دیده صحبت نمی‌کنیم. این بحرانی است که می‌توان با آن مقابله کرد.»

 

ورود نیروهای امنیتی چند ملیتی به هائیتی

اولین اعضای کنیایی نیروهای امنیتی چند ملیتی قرار بود این هفته در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی مستقر شوند تا عملیات نظامی را علیه شورشیان انجام دهند. قرار بود ورود آنها همزمان با سفر دولتی ویلیام روتو رئیس جمهور کنیا به ایالات متحده باشد.

روتو در سخنانی روز پنجشنبه در کنار بایدن با اطمینان خاطر گفت که ماموریت این ماموران امنیتی تحت حمایت ایالات متحده می‌تواند «کمر باندها و جنایتکاران را که رنج بی‌حد و حصر را نصیب هائیتی کرده‌اند، بشکند.» روتو قول داد که با جنایتکاران مسلح «قاطعانه، محکم و در چارچوب پارامترهای قانون برخورد شود.»

اما اولین گروه از افسران کنیایی طبق برنامه، این هفته وارد نشدند. سردرگمی پیرامون دلایل به تعویق افتادن این ماموریت وجود دارد.

یک منبع آگاه گفت که افسران کنیایی هیچ توضیحی در مورد تاخیر لحظه آخری نداده‌اند. آنها به نیروها دستور داده‌اند در حالت آماده باش بمانند. منبع دوم دیگری گفت: «شرایط در پورتو پرنس برای پذیرش افسران فراهم نیست.»

منابع دیگری در وزارت کشور کنیا به گروه جامعه مدنی مستقر در ژنو گفتند که تیم پیشرو کنیا متوجه شد که هائیتی «برای استقرار نظامیان آماده نیست.»

برخی از ناظران گمان می‌کنند علت این تاخیرها مربوط به نگرانی‌های امنیتی باشد. ممکن است ورود این نیروها به شورشیان به شدت مسلح هشدار داده شود. و این گروه‌ها حملات غافلگیرانه‌ای را علیه هواپیماهای ورودی انجام دهند.

 

برای مطالعه مقالات سیاسی بر روی اتاق خبر کلیک کنید.

به post امتیاز دهید:
لینک کوتاه:
https://choobforoosh.com/?p=54963
به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

خبرنامه

درصورتی که می‌خواهید پست‌های جدید برای شما پیامک یا ایمیل شود، اطلاعات زیر را تکمیل کنید.

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش