دادگاه سوئیس وزیر سابق گامبیا محکوم کرد

محکومیت سونکو در دادگاه سوئیس

دادگاه جنایی فدرال سوئیس امروز چهارشنبه عثمان سونکو، وزیر کشور سابق گامبیا را به جنایت علیه بشریت محکوم کرد. او از سال 2000 تا 2016 در چندین سمت مشغول به کار بوده است. سونکو به 20 سال زندان محکوم شده است.

او ارشدترین مقامی است که تاکنون در اروپا با استفاده از صلاحیت قضایی جهانی محاکمه شده است. سونکو در طول دادگاه تمام اتهامات خود را رد کرده بود. رای صادره قابل تجدیدنظرخواهی است.

 

سونکو متهم به چیست

سونکو، 55 ساله، توسط دادستان سوئیس به انجام چندین جرم جدی از جمله قتل، شکنجه و تجاوز بین سال‌های 2000 تا 2016 تحت رژیم یحیی جامه، دیکتاتور سابق گامبیا متهم شد.

گفته می‌شود که او ابتدا در ارتش، سپس به عنوان بازرس کل پلیس و در نهایت به عنوان وزیر کشور از سال 2006 تا 2016 مرتکب جنایات شده است.

رید برودی، دادستان جنایات جنگی که در دادگاه حضور داشت، گفت که سونکو به دلیل قتل عمد، شکنجه و حبس ناروا مجرم شناخته شده و از تجاوز تبرئه شد.

برودی گفت: «دست قانون در سراسر جهان به دنبال همدستان یحیی جامه است و امیدوارم به زودی به خود جامه برسد.»

وکلای سونکو استدلال می‌کردند که او نباید به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه شود. زیرا جرایم ادعا شده اعمال مجزایی هستند که او هیچ مسئولیتی در قبال آنها نداشته است.

آنها گفتند که جرایم بیشتر توسط آژانس اطلاعات ملی و گروه شبه‌ نظامی جانگلرز انجام شده است. به گفته وکلا، وی اختیار یا کنترلی بر هیچ یک از آنها نداشت.

سونکو  که در سال 2016 از دولت گامبیا برکنار شد، از زمان دستگیری در ژانویه 2017 پس از درخواست پناهندگی، در بازداشت سوئیس به سر می برد.

جامه از سال 1994 تا 2016 بر گامبیا حکومت کرد. او در ژانویه 2017 به گینه استوایی تبعید شد.

 

برای آگاهی از اخبار داغ بر روی اتاق خبر کلیک کنید.

به post امتیاز دهید:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

دیدگاه (فینگلیش، نامرتبط، تکراری، لینک‌دار) تایید نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

فیلتر بر اساس شهر کالا
چوب فروش
فیلتر بر اساس شهر کالا
شما این کالاها را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
چوب فروش